W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Sprawdź czy mieścisz się w „normie”.

Chyba każdy już zauważył, że Para Młoda taka młoda już nie zawsze jest. Coraz częściej na ślubnym kobiercu stają pary 30+, dla których jest to pierwszy w życiu związek małżeński. Powiedzieć można „przynajmniej są dojrzali, wiedzą czego chcą i się dorobili”. Ale w takim razie dlaczego i współczynnik rozwodów jakby poszybował w górę? Zastanawiające…

Wraz z wiekiem człowiek według powszechnej opinii staje się bardziej odpowiedzialny i wie czego chce. Dlatego też decyzja o ślubie w tym wieku wydaje się bardziej przemyślana i pewniejsza. Najpierw chcemy mieć skończone studia, dobrą pracę, odłożone miliony monet na koncie, swoje miejsce na ziemi i Bóg wie co jeszcze. Przecież poślubiona druga połówka nam będzie tylko przeszkadzać w realizacji tych planów, prawda? Dorabianie się jako małżeństwo nie jest takie fajne jak dorabianie się samemu. No dobra, jak mamy długoletniego partnera, z którym mieszkamy i żyjemy to i tak nasze finanse są wspólne. Więc dorabianie się jako „chłopak i dziewczyna” jest lepsze niż ze swoim małżonkiem?

Paradoks, co nie?

Nierzadko w takich związkach pojawia się i dziecko. Potem po czasie nagle dochodzi do nas myśl „chyba już jesteśmy gotowi na ślub?”. Tylko, że wszystko poprzewracało się do góry nogami. To, czemu dawniej służyć miało małżeństwo chcemy dostać wcześniej, ale samą ceremonie odkładamy na lepszy moment (który btw nigdy nie jest dobry).

Do budzenia się od lat przy tej samej osobie, zarządzania wspólnymi finansami, odwiedzania swoich rodzin, akceptowania wad, nawet posiadania potomstwa czy zależności finansowej i emocjonalnej dojrzewamy szybciej. A do samej decyzji, że tego wszystkiego chcemy jakoś trudno nam dojść.

wedding-1594957_1920

W żadnym wypadku nie jestem zdania, że najpierw trzeba się zaręczyć o potem po ślubie zgrzytać zębami, że z partnerem czy partnerką ciężko się żyje. Ale jak już przeżyjemy kilka lat razem i chcemy nadal to kontynuować to po kiego grzyba czekać na ten „lepszy moment”? Mamy oczekiwać momentu aż nam się to wszystko znudzi? Aż pojawi się ktoś piękniejszy, bardziej fascynujący? Aż dziecko urośnie i zrozumie, że mama i tata to dla siebie tylko chłopak i dziewczyna? Chcemy poważnie podchodzić do naszego związku, ale nie chcemy poważnej deklaracji?

A teraz trochę statystyk.

Wg GUS w okresie transformacji w Polsce zdecydowanie zwiększył się wiek nowożeńców. Obecnie mężczyźni – najczęściej – żenią się „przed trzydziestką” (w wieku – średnio – 29 lat), a mediana wieku dla kobiet wynosi ok. 27 lat.

W Europie natomiast najwyższa średnia wieku dla mężczyzn została odnotowana w Szwecji (35,7 lat), a także w Danii, Hiszpanii i we Włoszech (ok. 34 lata). Dla kobiet – najniższy wiek zawarcia pierwszego małżeństwa odnotowano w Rumunii (26,3 lat), Polsce (26,6) i Bułgarii (26,7), natomiast najwyższy – w Irlandii (ponad 34 lata) oraz w Szwecji (33,0) i Hiszpanii (32,2).

Jeśli chodzi o potomstwo to na początku lat 90. ub. w. ze związków pozamałżeńskich pochodziło ok. 6-7% urodzonych dzieci, w 2000 r. – ok. 12% dzieci, zaś w roku 2013 – ponad 23%.
A jak jest teraz? Obstawiam skok o jakieś kolejne 5%.

Moje wyobrażenia dotyczące ślubu raczej nie pokrywają się ze statystykami. W odróżnieniu od wielu młodych ludzi tak jak myślę o teraźniejszości, tak samo mam na uwadze przyszłość. Według mnie…

najlepszym wiekiem na zawarcie małżeństwa było i jest 24-26 lat.

Dlaczego? Jeśli podjąłeś/łaś studia, to jest to czas zaraz po nich, a więc wykształcenie masz. W trakcie beztroskiego kawalersko-panienieńsko-studenckiego życia wyszalałeś się, porandkowałeś/aś ze swoim obecnym partnerem lub go znalazłeś. Aby się uczyć, prawdopobnie wybyłes/aś też do innego miasta, więc jesteś samodzielny i dojrzały. Jak jesteś ogarnięty/ta (a każdy powinien być), rozglądałeś się za dobrą pracę, co dało Ci perspektywy na dalsze życie. Po studiach lub w trakcie nich należało zamieszkać ze swoim chłopakiem/dziewczyną, więc i  sprawdzian dla związku jest już przeprowadzony. W wieku postudenckim powinna już pojawić się poważniejsza deklaracja, bo organizacja ślubu także zająć może 1-2 lat. To daje Ci już wiek cudownych 26 lat. A potomstwo? Do 30 jest czas, a w międzyczasie razem ze swoją poślubioną drugą połówką można zdobywać świat! 🙂

date-2491372_1920

No chyba, że chcesz czekać, aż podczas wymarzonego ślubu będziesz mieć zmarszczki, macica lub interes Ci uschnie, a zmieniać pieluchy będziesz mając 50 lat, to proszę bardzo. Nikt Ci przecież nie zabroni 🙂

grandparents-1800224_1920

Chcesz dodać coś od siebie? Podziel się tym ze mną w komentarzu poniżej! 🙂

Zdrówka!

Jedna myśl w temacie “W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Sprawdź czy mieścisz się w „normie”.

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: